BİLİM DÜNYASI BUNU KONUŞUYOR

BİLİM DÜNYASI BUNU KONUŞUYOR

Bilim adamları, yeraltında milyarlarca mikro-organizmanın bulunduğu bir ekosistem keşfetti.

52 ülkeden bin 200 bilim adamının yaptığı çalışma sonucunda, yerin altında, toplam ağırlığının 15 ile 23 milyar ton arasında olduğu, dünyadaki tüm insanların toplam ağırlığının yüzlerce katı, tahmin edilen bir mikro-organizma topluluğu keşfedildi. 

"YENİ BİR HAYAT BULMAK GİBİ"

İngiliz gazete The Guardian'ın haberine göre, dünyanın derinliklerinde yaşayan bu mikro-organizmalara ait bu ekosistemin, dünyadaki bütün okyanusların hacminin 2 katı büyüklüğünde olduğu da belirtildi.

Tennessee Üniversitesi'nden Doçent Doktor Karen Lloyd, çalışma hakkında şunları söyledi: "Bu araştırma, yeni bir hayat kaynağı bulmak gibi. Araştırma sürecinde ilerledikçe sürekli yeni yaşam türleri keşfediyoruz. Dünyanın derinliklerinde, üzerinde olandan daha çok 'yaşam' var."

Araştırma için gerekli örnekler, yerin 5 kilometre altına dek uzanan sondaj çalışması sayesinde elde edildi. 

"DİĞER DÜNYALARDA BİZİ NASIL TUHAFLIKLAR BEKLİYORDUR, KİM BİLİR"

Oregon Eyalet Üniversitesi'nden mikrobiyal ekolojist Rick Colwell de, araştırma hakkında yorumlarda bulundu. Yer altındaki yaşamda zaman ekseninin bambaşka bir biçimde işlediğini belirten Colwell, bazı mikro-organizmaların, depremler, erozyonlar ve tektonik hareketler haricinde hareket etmeksizin binlerce yıldır canlı olduğunu açıkladı. Colwell, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Biz insanlar, güneş ve aya göre şekillenen günlük döngülere, göreceli olarak daha hızlı süreçlere alışkınız. Fakat bu organizmalar, yavaş ve daha daimi, jeolojik süreçlerin bir parçası." 

Yer altı biyosferi, jeolojik ve coğrafi yapıya göre bir hayli çeşitlilik gösterebiliyor. Bu biyosferlerin toplam sahası, 2 milyar kilometreküplük bir alanı kaplıyor, ve gelecekte bu alanın daha da genişlemesi bekleniyor.

Carnegie Bilim Enstitüsü'nden mineralog Robert Hazen, bu çarpıcı çalışmadan yola çıkarak şu soruyu sordu:

"Kendimize sormamız gerekir: Eğer gezegenimizdeki hayat bu denli farklılığa sahipse, diğer dünyalarda bizi nasıl tuhaflıklar bekliyordur, kim bilir?"

7 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ