Düzce'deki Öğrenciler Hayallerini Kodluyor

Düzce'deki Öğrenciler Hayallerini Kodluyor

Ses seviyesini ölçen cihaz tasarımı ile insanların ortak kullanım alanlarında rahatsız edici düzeyde olan ses düzeyini tespit edebiliyor. Öğrenciler cihazı Cihazı zabıtalar ve polisler için öneriyor.

MİLLİ Eğitim Bakanlığının 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda, Düzce Kodluyor Projesi kapsamında, Hürriyet Ortaokulunda gerçekleştirilen çalışmalar dikkat çekiyor.  Öğrenciler  Türkiye teknolojisini üretiyor sloganı ile harika çalışmalar tasarlıyor.

Su seviyesi uyarı sistemi, ışık ve mesafe sensörlü masa lambası, ses seviyesi ölçme cihazı  hazırlayan öğrenciler insanlık yararına teknolojiler geliştiriyor.

 “Robotik, Kodlama ve İnovasyon” Atölyesinde, öğrencileri hayallerindeki topluma yararlı teknolojileri üretmeye devam ediyor. Öğrencilerin çalışmalarını sosyal medyada paylaşan  Bilişim Teknolojileri ve Yazılım öğretmeni Abdullah Birol, 

“Ülkemizdeki teknoloji ve yazılım geliştirme çalışmalarını ciddiye alıyor, yine okulumuzun bu çalışmalar içerisinde yer alacak gençler yetiştirme misyonunda olması için elimizden geleni yapıyoruz” mesajını ile projeleri anlattı.  Projelerini öğretmenleri Abdullah Birol ile tasarlayan öğrenciler son çalışmaları olan Işık ve Mesafe Sensörlü Masa Lambası, Ses Seviyesi Ölçme Cihazı ve Su-Sıvı Seviyesi Ölçme Cihazı ile örnek çalışmalarını sergiliyor.  
 

İŞTE HAZIRLADIKLARI PROJELER

IŞIK VE MESAFE SENSÖRLÜ MASA LAMBASI (Arduino Robotik Kodlama)

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Kursunda 6. Sınıf öğrencimiz ortamdaki ışık miktarına ve ultrasonik mesafe algılama sensörünün aldığı değere göre çalışan masa lambası sistemi geliştirdi ve bu çalışmayı mblock yazlımıyla kodladı. Ülkemizdeki teknoloji ve yazılım geliştirme çalışmalarını ciddiye alıyor, yine okulumuzun bu çalışmalar içerisinde yer alacak gençler yetiştirme misyonunda olması için elimizden geleni yapıyoruz.

SU - SIVI SEVİYESİ UYARI SİSTEMİ (Arduino Robotik Kodlama)

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Kursunda 6. Sınıf öğrencilerimiz benzin yada su depolarında sıvı seviyesini ölçen uyarı sistemi geliştirmişlerdir. 

Arduino kart, sıvı seviye sensörü, led lambalar, rgb led ve buzzer kullanarak oluşturdukları bu projeyi mblock yazılımı ile kodlamışlardır.

Depodaki sıvı miktarını sensör ölçmektedir. Sıvı miktarı azaldıkça orantılı olarak yanan led sayısı da azalmaktadır. Depodaki sıvı miktarı bitince alarm çalmakta ve kırmızı rgb led yanıp sönmektedir. 

SES SEVİYESİ ÖLÇME CİHAZI  (Arduino Robotik Kodlama)

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Kursunda 6. Sınıf öğrencimiz ortamdaki ses seviyesini ölçen cihaz tasarladı. Arduino Uno, led lambalar, ses sensörü, lcd ekran, buzzer, elektrik anahtarı kullanılarak oluşturulan bu proje Mblock yazılımı ile kodlanmıştır.

Bu proje insanların ortak kullanım alanlarında rahatsız edici düzeyde olan ses düzeyini tespit etmek için oluşturulmuştur. Bu cihazı zabıtalar ve polisler görevleri esnasında kullanabilirler.

Ortamdaki sesin şiddetine göre sarı renkli yanan led lamba sayısı artıyor yada azalıyor. Ortamdaki ses şiddeti 100 desibelin üzerine çıkınca 10 tane sarı led lambanın yanı sıra bir de kımızı renkli led lamba yanıyor. Aynı zamanda buzzer sesi çalıyor. Böylelikle ortama uyarı sesi veriyor. Ortamdaki ses şiddeti 100 desibelin altında olduğunda lcd ekranda “ses seviyesi normal” yazısı geliyor. Ses seviyesi 100 desibelin üstüne çıktığında ise lcd ekranda “ses seviyesi çok yüksek” yazısı geliyor. 

 

5 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ