Periyodik Tablo Mobil uygulama yayında

Periyodik Tablo Mobil uygulama yayında

TÜBİTAK Bilim Genç dergisi, Birleşmiş Milletler'in 2019'u Uluslararası Periyodik Tablo Yılı ilan etmesini etkileşimli mobil uygulaması ile kutluyor.

 

2019 yılı, Rus kimyacı Dimitri Mendeleyev'in elementlerin atom ağırlıklarına ve değerliklerine göre düzenlenmesi önerisini Rus Kimya Birliği'ne sunmasının 150. yıl dönümü. Mendeleyev, elementlerin atom ağırlıklarının arasındaki ilişkileri açıkladığı sunumunu 6 Mart 1869'da yapmıştı.

Gençler için TÜBİTAK Bilim Genç dergisi tarafından hazırlanan Periyodik Tablo Mobil uygulamada periyodik tablodaki her bir elementin niceliksel özelliklerinin yanı sıra keşfine dair ilginç bilgileri, ismini nereden aldığını, günlük hayattaki kullanım alanlarını, insan vücuduna etkilerini ve bilimsel çalışmalarda nasıl kullanıldığı açıklandı.

Uygulama, elementleri farklı sınıflama yöntemlerine göre filtreleyebilme; kullanım alanları, kaynakları ve kimyasal özelliklerine dair birbirinden ilginç fotoğraflarla tüm elementleri keşfedebilme imkanı sunuyor. Ayrıntılı bilgiye TÜBİTAK BilimGenç sitesinden ulaşabilirsiniz

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ