Kodlama Dilini Bilmeden Uygulama Nasıl Geliştirilir ?

Kodlama Dilini Bilmeden Uygulama Nasıl Geliştirilir ?

Kendi web sitenizi oluştururken, kendi online mağazanızı veya kendi uygulamanızı başlatırken, gelişmiş kodlama becerilerine veya söz konusu becerilere sahip birini işe almak için yeterli paraya ihtiyaç duyulur. Ancak bugünlerde bazı durumlarda ve en düşük maliyetle süreci hızlandıran araçlar ve işler sunuluyor.

Wix, Weebly ve Squarespace gibi siteler sürükle-bırak yöntemiyle web sitesi oluşturmayı kolaylaştırıyor, Shopify ve Woocommerce ise öğle tatilinde bir web mağazası açmanıza izin veriyorlar. Kolay uygulama geliştirme bu alanda biraz geride kaldı, ancak bu son birkaç yıl boyunca önemli ölçüde değişti. Artık kapsamlı bir bilgisayar becerisine sahip olmadan bir uygulamayı çabucak hazırlamak için bir dizi site kullanabilir ve aşağıdaki sitelere göz atabilirsiniz.

 

Elbette, bu araçlardan aldığınız türden uygulamalar nispeten basitler. Daha karmaşık uygulamalar ve oyunlar oluşturmak için bir uygulama kodlayabilmeniz veya bir yazılım geliştirme şirketi ile anlaşmanız gerekir. Ancak basit biçimde veya bilgi tabanlı uygulamalar için, bu hizmetler gayet iyi. Özellikle, milyonlarca liranıza mal olmayan bir uygulama oluşturabilirsiniz, bunlar yine de mevcut işletmelere veya web sitelerine değer katacaklardır. Örneğin, içerik tabanlı bir siteniz veya bir online mağazanız varsa, kullanıcıların daha kolay alışveriş yapmasına veya makalelerinizin ekranda sıralamasına izin veren bir uygulama oluşturabilirsiniz.

Gelin başlayalım

Kendi uygulamanızı oluşturmak için kullanabileceğiniz servisleri karşılaştırmaya başlamadan önce, bir uygulama yayıncısı olarak kimlik bilgilerine ihtiyacınız olacak. Böylece, oluşturduğunuz öğeleri dağıtabilir ve/veya satabilirsiniz.

Google Play Store üzerinden Android için yapılan uygulamaları dağıtabilmeniz için Google hesabınızla burada oturum açmanız, şartları kabul etmeniz ve $25 kayıt ücreti ödemeniz gerekmekte. İOS platformu için iTunes mağazası aracılığıyla bir uygulama satıcısı olmak için buraya gitmeniz, yıllık $99 ücret ödemeniz ve Apple kimlik bilgilerinizi kullanarak oturum açmanız gerekecektir. Bu ilk ücretlerden sonra, uygulamanız yayınlandıktan sonra hem Google hem de Apple satışların yüzde 30’unu alır.

Uygulama geliştirme platformları

 Appypie

 

 

Bu web tabanlı uygulama geliştiricinin sloganı şu: “Bir uygulamaı pasta kadar kolay yapın.” Slogan hakkında ne söylerseniz söyleyin, ancak bu doğru; bu sitede bir uygulamayı çok fazla tıklama yapmadan veya tasarım bilgisi olmadan gerçekten çok hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Uygulamanızın kategorisini ve ardından temel bir sayfa tasarımını seçerek başlarsınız. Ardından, örnek bir telefon uygulamasının demosunu tıklayarak, metni ayarlayabilir ve sayfa, renk, fotoğraf, medya, bağlantı ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Uygulamanın akışı ve mimarisi üzerinde oldukça güçlü bir kontrolünüz var ve site son derece duyarlı.

Fiyatlandırma, AppyPie reklamını uygulamanıza yerleştiren ve uygulamanızı yalnızca 48 saat kullanmanıza izin veren ücretsiz bir plandan, sınırsız uygulama düzenleme ve aşamalı platform dağıtımı sağlayan $15, $30 ve $50’lık planlara kadar değişiyor. Örneğin, 15 dolarlık plan, yalnızca Android için uygulamalar oluşturmanıza izin verirken, 50 dolarlık plan Microsoft ve Apple gibi tüm önemli platformları kapsayacaktır.

AppMakr

 

 

AppyPie’den çok daha sorunsuz bir arayüzle AppMakr, kullanımı kolay bir platform. İkon temelli uygulamalar geliştirmede mükemmel. Tıpkı AppyPie gibi, bir akıllı telefonun modelini görüyorsunuz ve ikonları sağ taraftaki seçenekler menüsünden doğrudan onun yüzüne sürükleyebiliyorsunuz. Ancak, AppyPie’den farklı olarak, bu araç üzerinde oluşturulan uygulamalar, yerel içerik sağlamak yerine içeriğe bağlantı sağlamada daha iyidir. Örneğin, “blog” ikonunu sürükleyin, hemen blogunuzun RSS besleme adresini girmeniz istenir. “Haberler” için de aynısı geçerli. Ancak, mevcut bir blogunuz veya web siteniz varsa, onu mobil yapmanın kolay bir yolunu sunuyor. Ayrıca, her ikonun görünümünü değiştirebilir ve arka plan resmini özelleştirebilirsiniz. Ancak, mimarideki değişiklikler, AppyPie’daki kadar güçlü değil.

AppMakr’ın ücretsiz sürümünü kullanmak, reklamsız bir mobil web sitesi oluşturmanıza izin verecektir. Ayda iki dolar, AppMakr markalı bir Android uygulaması geliştirmenize izin verir; ayda $39, markalama olmaksızın on adede kadar Android uygulaması oluşturmanıza olanak tanır ve kaynak kodu alarak istediğiniz yerde uygulamanızı yayınlamanızı sağlar. Yılda $99, markasız olarak Google Play Store’da bir Android uygulamasını veya iTunes’da bir iOS uygulamasını yayınlamanıza olanak tanır.

AppIsntitute

 

Bu, son derece kullanıcı dostu başka bir online uygulama geliştiricidir. Bir farklılaştırıcı faktörü, uygulama oluşturma sürecine bu sitede başladığınızda, hedeflerinizi temel alan bir şablon seçmeniz istenir. Örneğin, “Satış Teklifleri”, “Rezervasyon Alma” veya “Bağlılık Kazanma.” İhtiyaçlarınızı en iyi gösteren sekmeye tıklayarak, “kilise”, “kahve dükkanı” veya “iyi neden” gibi uygun kategoriyi seçerek uygulamanızı daha da geliştirebilirsiniz.

AppInstitute uygulamasının bir diğer benzersiz özelliği, temel şablonunuzu seçtikten sonra telefon numaranızı girebilirsiniz, böylece önceden yapılmış uygulamanıza anında bir bağlantı gönderilir. Elbette, kendi uygulamanız için biraz zaman harcamak istersiniz, ancak birkaç saniyede çalışan bir uygulamanın anlık tatminine sahip olmak da eğlenceli bir özellik. Elbette, AppInstitute’ın telefon numaranızı alması akıllıca bir yol.

AppInstitute genel olarak iyi düşünülmüş olsa da, biraz yavaş yanıt veriyor ve uygulamanızın özelleştirilmesi açısından genellikle biraz hatalı. Yine de, oldukça hızlı bir şekilde yol almanıza yardımcı olabilecek iyi videolar ve canlı sohbet servisi var.

Bu servis ayrıca, en pahalı yöntem ve aylık ödemeleri $40’dan $115’e kadar değişmekte. Android dostu bir uygulama yayınlamak için, ayda $70 değerinde bir ödeme yapmanız gerekecek. Bunun yanı sıra, uygulamanızın bir iOS sürümüne erişmeniz için $115 değerinde bir ödeme gerekir.

GoodBarber

 

Garip ismine rağmen, GoodBarber online uygulama oluşturmak için sağlam bir seçim. Tasarım anlayışında akıllı telefon modelini öne ve merkeze koyuyor, böylece uygulamayı sanki canlıymış gibi tıklayabilir ve değişikliklerin hemen etkisini görebilirsiniz. Bu, uygulamanızın mantığını anlamak açısından oldukça kolay olsa da, tasarımı biraz daha zorlaştırıyor.

Uygulamadaki bir metin bloğunu değiştirmek istediğinizi varsayalım. Yapmanız gereken tek şey, üzerine tıklamaktır. Bununla birlikte, bu işe yaramıyor. Uygulama “canlı” olduğu için, herhangi bir şeyi tıkladığınızda uygulamanın ilgili bölümüne yönlendiriliyorsunuz. Bölümlerde değişiklik yapmak için, tasarım sürecini menü, ikonlar ve bölümler gibi farklı parçalara ayıran sağdaki navigasyon araçlarını kullanmanız gerekir. Buna zamanla alışılıyor ve burada bahsedilen diğer uygulamalardan daha fazla tıklama gerektiriyor, ancak bir kez usulünü öğrendiğinizde, mümkün olan özelleştirme düzeyi gerçekten etkileyici.

GoodBarber, uygulama kontrol araçları da sunuyor. Böylece, örneğin uygulamanızın Android sürümünü yayınlamaya hazır olmadan önce, tamamlanan öğelerin ve yine de düzeltilmesi  gerekenlerin bir kontrol listesini veriyor. Site, 30 günlük bir deneme süresi sunuyor. Bir Android uygulaması için ayda $32, Android ve iOS için ise aylık $96 ödeme gerektiriyor.

GameSalad

 

Bilgi tabanlı uygulamalar, işletmenize değer katmanıza yardımcı olsa da, oyunlar, para kazanma potansiyelini gerçekten elinde tutan bir uygulama oluşturma fırsatı sunar. AppAnnie web sitesinde en çok kazandıran iOS uygulamalarına hızlı bir bakış, bunların yarısından fazlasının oyunlar olduğunu, Hulu, Netflix ve Facebook gibi diğer eğlence ve sosyal medya uygulamalarının da ön planda olduğunu gösterir.

Kendi oyununuzu yapmak ve onu iTunes ya da Google Play aracılığıyla satmak istiyorsanız, GameSalad size harika bir yol sunuyor. Bu listedeki diğer uygulama geliştiricilerin aksine GameSalad, masaüstünüze indirmeniz gereken bir yazılım. Şirket, bir saat kadar kısa bir sürede bir oyun oluşturabileceğinizi söylüyor, ancak gerçekte, önceden hazırlanmış ama özelleştirilebilir oyunlarından biriyle başlasanız bile biraz daha uzun sürüyor. Yazılım tam olarak sürükle bırak tarzında değil. Bu nedenle, sisteme asılmak için video eğiticilerinde bir süre harcamanız gerekir.

Oyununuzu yayınlamaya hazır olduğunuzda, ayda $29 tutarında bir ücret işinizi görür ve Android ve iOS dahil olmak üzere tüm önemli platformlarda yayınlayabilmenizi sağlar.

2 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ