DDoS ve Mali Saldırılardan Sorumlu 6 Hacker Tutuklandı

 DDoS ve Mali Saldırılardan Sorumlu 6 Hacker Tutuklandı

Ukrayna polisi, bu hafta haber ajanslarına bile konu olan DDoS saldırıları gerçekleştirme ve vatandaşlarından para çalma amaçlı iki ayrı hacker grubunu ele geçirdi.
Yetkililere göre, geçen hafta tutukladıkları 4 şüpheli korsan, 26-30 yaşları arasında, Ukrayna vatandaşlarının bilgisayarlarını hackleyerek banka hesaplarından 5 milyon Grivnasını(yaklaşık 178.380 USD) çaldılar.
Zanlılar, İnternetteki güvenlik açığı bulunan bilgisayarları tarayarak ve sistemlerin tam kontrolünü ellerine almak için onları özel bir Trojan yazılımına bulaştırarak saldırılarını gerçekleştirdiler.

Grup, etkilenen bilgisayarların sahiplerini bir bankacılık sitesine yönlendirdikten sonra şifrelerini çaldı ve cüzdanlarını doldurdu.
Mağdurların bankacılık ve finans verilerini ele geçirdikten sonra, saldırganlar çevrimiçi banka hesaplarına giriş yapmış ve fonları veya kripto para birimlerini saldırganlar tarafından kontrol edilen hesaplara aktarmışlar.

Yetkililer, ” Genellikle bu tür eylemler gece yapılırdı.” dedi. “Aynı zamanda, banka güvenilir bir kullanıcı adı tarafından gerçekleştirilen işlemlerden şüphelenmedi. Çünkü yapılan işlemler tamamen meşru idi.”

Para çalmanın yanı sıra, şüpheliler ayrıca daha fazla kontrol için kurbanların bilgisayarlarında arka kapı bıraktılar, böylece gelecekteki yasadışı faaliyetleri için de kullanabileceklerdi.

Bu dört kişiye karşı cezai kovuşturma, bilgisayarların, otomatik sistemlerin, bilgisayar ağlarının veya telekomünikasyon ağlarının çalışmasına hırsızlık ve yetkisiz müdahalede bulunmak suçlarından Ukrayna Ceza Kanunu’na göre yapıldı.

İki DDoS Hacker’ı da Bu Operasyonlarda Tutuklandı

Polis, ayrı bir basın açıklamasında, bugün, Mariupol şehrinin haber siteleri ve çeşitli devlet eğitim kurumları da dahil olmak üzere çeşitli kritik Ukrayna kaynaklarına karşı DDoS saldırıları gerçekleştirdiğinden şüphelenilen 21 ve 22 yaşındaki iki hacker’ı tutukladığını duyurdu.

Yetkililere göre, ikili, her saniye hedeflenen bölgesel bilgi kaynaklarına yüzlerce otomatik sorgu gönderen araçlar geliştirdiler ve hizmetleri kullanılamaz hale getirdiler.

Şu anda Ukrayna Ceza Kanunu’nun 361. maddesi uyarınca bilgisayar ağlarının veya telekomünikasyon ağlarının çalışmasına yasadışı müdahaleden altı yıla kadar hapis cezasına çarptırıldılar.

13 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ