TUBİTAK'tan Genç girişimcilere üniversite desteği

TUBİTAK'tan Genç girişimcilere üniversite desteği

TÜBİTAK’ın genç girişimcilere 200 bin TL’yi bulan hibe desteği sağladığı BİGG programı kapsamında, üniversiteler de adaylara danışmanlık yardımında bulunuyor. Uzman isimlerin rehberliğiyle iş planı yazmadan sunum tekniklerine kadar birçok eğitim ve mentörlük hizmeti sağlanıyor. 

 

Bireysel Genç Grişim (BİGG), TUBİTAK tarafından, girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, ticari değeri yüksek ürün ve hizmetlere dönüştürebilmeyi, şirket kurmaları için fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerini desteklemeyi amaçlayan, 200 bin TL’ye kadar hibe imkânı sunan bir destek programı. Bu çerçevede, 23 BİGG uygulayıcı kuruluşundan biri olan Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi, program kapsamındaki BİGG-Y ismiyle yenilikçi iş fikirlerinin desteklenmesi için başvuru yapan 58 girişimci adaya destek oluyor. Fikirlerinin nitelikli iş planlarına dönüştürülmesi, bu iş fikirlerinin pazarda karşılığının olup olmadığının değerlendirilmesi, ticari potansiyeli olan ürün ve servislere dönüştürülmesi, uygulanabilir ve ticari değeri sınanmış iş modelleri olarak hayata geçirilmesi konularında özgün ve uygulanabilir bir mekanizma kurdu. Yaklaşık üç aydan bu yana, başvuruda bulunan 58 iş fikrinden başarılı ve geliştirilebilir nitelikte bulunan fikirler için eğitim ve mentörlük hizmeti veriliyor.

200 BİN TL’YE KADAR DESTEK
Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Dr. Emrah Tomur, “Genç girişimci adaylarının iş fikri başvurularını toplayarak değerlendirip uygun bulunanlara girişimcilik eğitimi hizmeti sunduk. Nitelikli iş planı hazırlamayla iş planlarının son olarak değerlendirilmesi için bunları TÜBİTAK’a iletme hususunda girişimcilere destek sağladık. Bu kapsamda iş rehberliği, girişim kampları, çeşitli eğitimler, rehberlik, ön kuluçkalık gibi hizmetler, iş fikirlerinin doğrulanması ve birinci aşama sonunda girişimcinin TÜBİTAK’a sunacağı iş planı önerilerinin onaylanması gibi faaliyetleri gerçekleştirdik. Girişimcilere, ön onay aldıkları iş planlarını TÜBİTAK’a iletme hususunda destek sağlıyoruz. Girişimcilik ekosisteminde uzman isimlerin rehberliğiyle birçok aşamadan geçen girişimcilerin, 200 bin TL hibe desteği alarak iş fikirlerini hayata geçirmesini hedefliyoruz” dedi.

1 YORUMLAR

YORUM YAZ