Öldükten Sonra Sosyal Medya Hesaplarına Ne Oluyor?

Öldükten Sonra Sosyal Medya Hesaplarına Ne Oluyor?

Kullanıcıların ölümü sonrası sosyal medya hesaplarına ne oluyor? Hangi sitenin kuralı ne?

 

 Herkesin aklından ister istemez geçmiştir: Ben veya bir yakınım ölürse, sosyal medya hesaplarına ne olacak? Sosyal medya sitelerinin bu konulardaki farklı uygulamaları şöyle:

FACEBOOK’TA ANITLAŞTIRILMIŞ HESAP SEÇENEĞİ

2 milyardan fazla kullanıcısı bulunan ve günde yaklaşık 8 bin üyesi hayatını kaybeden Facebook, ölüm sonrası geride kalan hesaplar için iki seçenek sunuyor. Bu hesaplar ya sonsuza dek kapatılıyor ya da platformun ‘anıtlaştırılmış hesap’ adını verdiği bir anı sayfasına dönüştürülebiliyor. Anıtlaştırılmış sayfa için bir varis seçmeniz gerekiyor.

Facebook’un genel hesap ayarlarında bulunan seçeneklerde, hayatınızı kaybettikten sonra hesabınızın kalıcı olarak silinmesini veya arkadaşlarınız arasından seçtiğiniz bir varis tarafından yönetilmesini talep edebiliyorsunuz. Hesap varisi hesabınızın anıtlaştırılması durumunda hesabınızı yönetir, profil resminizi değiştirebilir ve hesabınızı sevdiklerinizin paylaşımlarının görüneceği bir şekilde yönetir. Eski mesajlarınızı göremez.

INSTAGRAM KANIT İSTİYOR

Instagram’ın da benzer bir uygulaması bulunuyor. Hayatını kaybeden bir kişinin hesabı Instagram’a haber verildikten sonra anıtlaştırılabiliyor veya birinci derece bir akrabanın talebiyle sinilebiliyor. Instagram, kullanıcılarının ölümü için kanıtlar da talep ediyor.

TWITTER VE PINTEREST KAPATIYOR

Twitter’da birisi öldüğünde tek seçenek, hesabın kaldırılması. Bir Twitter hesabının kapatılması için bir aile üyesinin hayatını kaybeden kişinin resmi ölüm belgesini sunması gerekiyor.

Pinterest de aynı şekilde bir aile üyesinin haber vermesiyle ölen kullanıcılarının hesaplarını kapatıyor.

GMAIL ‘BELİRLİ DURUMLARDA’ İÇERİK PAYLAŞABİLİYOR

Gmail da ölen bir kişinin e-posta adresini aile üyelerinin haber vermesi üzerine kapatıyor. Gmail aynı zamanda, ‘belirli durumlarda’ ölen kullanıcısının hesabından içerikleri aile ile paylaşabileceğini belirtiyor. Gmail’da aynı zamanda, hesabınız belirli bir süre kullanılmadığında hesabın kendi kendine kapatılması seçeneği de mevcut. (Dış Haberler)

2 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ